A családi legenda szerint három testvér érkezett Mária Terézia idején az országba. Egy Budán, egy Munkács környékén, egy pedig a Bácskában telepedett le.
A legendák néha talán igaznak bizonyulnak. Kutatásaim során több Pfister(er) családot találtam:
- Soroksáron,
- Vértessomlón,
- Alsókerepecen, Munkács mellett,
- Nemesnádudvaron...
Úgy tűnik más településekre a fentiekről rajzottak ki az ősök. A lista még nem teljes. A jövő zenéje kideríteni, hogy van-e a névazonosságon kívül köze ezeknek a családoknak egymáshoz.
Az mindenesetre nyílvánvaló, hogy a soroksári, dunaharaszti, taksonyi, valamint budapesti Pfiszterek, Pfisterek majd' mindegyike ugyanattól a XVIII. században élt közös őstől származik.
Egyelőre nem sikerült kideríteni honnan indultak útnak őseim a XVIII. század közepén új hazát találni maguknak. A templomi források nagyon szűkszavúak ezen a téren. Az első használható információ egy 1749. október 7. napján történt bejegyzés a soroksári halotti anyakönyvbe. Bizonyos Pfister Jakob, Paul nevű fiát temették ekkor. Sajnos az írás meglehetősen elmosódott, de nagy valószínűséggel 19 éves korában érte a fiút a halál.
Pfister Jakob szerepel az 1752-es összeíráson is. Származásáról a többi soroksári telepessel ellentétben - ahol a régiók neve is szerepel - mindössze ennyit jegyeztek fel latinul: Ex Germania, továbbá 4 éve pesti, 1 éve soroksári lakos. 1756. március 29-én, 64 évesen ő is meghal. Soroksáron az anyakönyvek szerint ekkor ő és Anna (1700 - 1776. március 24., Soroksár) nevű felesége az egyetlen, aki a Pfister családhoz köthető.
Amint később bemutatom majd, az első generáció gyakorta választott, kedvelt keresztneve az András. Még nem tudni, hogy van-e kapcsolat azzal a Pfister Andreassal, aki az óbudai Szt. Péter és Pál templom építésében kőműves mesterként részt vett, de a földrajzi közelség és Jakob bizonyított pesti tartózkodása indokolttá teszi e bejegyzés szerepeltetését is: Pest városában 1739. szeptember 14-én történt Pfister Andreas és Kremer Maria Rebeca (vid)esküvője. A tanúk: Bauer Johann Georg, valamint a híres építész Mayerhoffer Andreas voltak.
A minden kétséget kizáró eredmények 1759. 01. 29. napjáról származnak. Kettős esküvőt tartottak ekkor az 1743-ban épített soroksári templomban. Pfister Nikolaus (1725? - 1765. október 13., Soroksár) elvette Merkert Susannat (1739. március 21., Soroksár - 1790, Schöndorf), közvetlen ősöm Pfister Adam (1726? - 1788. december 4., Soroksár) pedig Eser Maria Magdalenat (1740. május 14., Soroksár - 1803. november 26., Soroksár).
Nikolaus korai halála után gyermekei és felesége nem bukkan fel többet Soroksáron, így a ma élők túlnyomó többsége Pfister Adam leszármazottja.
A család földműveléssel foglalkozott, a második, harmadik generációtól kezdve molnárok lettek. A Soroksárra oly' jellemző hajómalmokat működteték.
No comments:
Post a Comment